iPhone'u kırmanın kolay yolu

iOS 4 yüklü iPhone ya da iPod aygıtlarına kolaylıkla Jailbreak yapabilirsiniz.

iPhone\ u kırmanın kolay yolu

iPhone ve iPod aygıtlarına Apple'ın izin vermediği programları (Flash kullanımı gibi) yükleyebilmek için Jailbreak denilen bir işlem uygulanıyor. Jailbreak uygulaması yasal kabul edildiğinden bu yana iPhone'u kırmak için çeşitli yöntemler ortaya çıktı: Bunlardan en kolayı ücretsiz jailbreak hizmeti jailbreakme.com. Tek yapmanız gereken iOS 4 yüklü iPhone ya da iPod Touch cihazınınla siteye bağlanmak.

Önemli Not: Eğitime başlamadan önce Jailbreak uygulaması her ne kadar yasal olsa da cihazının garantisinin iptal edilmesine neden olabileceğini hatırlatalım.

iOS 4'e yükseltme
Bu jailbreak yöntemi iPhone ve iPod Touch'ın işletim sistemi iOS4 ile çalıştığından öncelikle işletim sisteminizi sürüm 4'e yükseltmeniz gerekiyor.
Henüz cihazınızın işletim sisteminiz iOS 4'e yükseltmediyseniz cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes ile açın. Ardından Devices altında cihazını seçin ve Summary sekmesinde "Update" tuşuna basın.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Açılan pencerede gene Update tuşuna basın.

iPhone u kırmanın kolay yolu

İOS 4 ile ilgili bilgi veren bir pencere açılacak. "Next"e basarak devam edin.

iPhone u kırmanın kolay yolu

"Agree" tuşuna basarak Lisans sözleşmesini kabul edin. Güncelleme Birkaç dakika sürecektir.

iPhone u kırmanın kolay yolu

iPod ya da iPhone'u yedekleme
Jailbreak yapmadan önce cihazını yedekleyip senkronizasyonunu yapmakta fayda var. Devices menüsünü altında cihazınız adına sağ fare tuşuyla tıklayın ve "Sync" ile "Back Up" seçeneklerine tıklayın.

iPhone u kırmanın kolay yolu

iPhone u kırmanın kolay yolu

İşlem bittikten sonra cihazını bilgisayardan ayırın ve cihazınızla internete bağlanın. Ardından Safari'yi açıp jailbreakme.com sitesine gidin.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Aracın inip yüklenmesi vakit alabilir. Yükleme sırasında bir şey yapmanıza gerek yok ta ki "Cydia has been added" mesajını alıncaya kadar. Bu aşamada program süzgeçlerin yüklenmesinde yardımcı olmak için "User" (kullanıcı), "Hacker" ya da "Developer" (Geliştirici) seçenekleri arasında tercih yapmanızı isteyecek. Bunlardan birini seçerek Jailbreak işlemini tamamlayabilirsiniz.

Jailbreak başarısız olursa...
Kimi zaman işlem başarısız olabiliyor. Cihazda kullanılan programlar donabilir ya da çalışmayabilir. Bu durumda cihazı resetleyip tekrar Jailbreak yapmak gerekebilir. Bunun için cihazınızın ayarlar bölümüne girip tüm ayarları resetleyin (verileriniz kaybolmayacak). Ardından tekrar jailbreakme.com'a gidip işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Jailbreak işlemini geri almak
Eğer Jailbreak işlemini geri almak isterseniz cihazınızı bilgisayara bağlayın. iTunes'u açıp "Sync" seçeneğine tıklayın.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Sync işleminden sonra "Version" başlığına gelin ve "Restore" butonuna basın.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Öncelikler verilerinizi yedeklemek isteyip istemediğiniz sorulacak. "Backup" tuşuna basarak yedekleyin.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Ardından fabrika ayarları ile geri yüklemeyi onaylayın. Bu aşamada her şey silinecek ama ardından geri yükleme işlemi başlayacak ve yedeklediğiniz veriler cihazınıza aktarılacak.

iPhone u kırmanın kolay yolu

Bu işlem cihazınızın ayarlarını Jailbreak öncesi haline getirecek. iOS 4 hâlâ yüklü olacak ama ne yazık ki müzikleriniz ve uygulamalarınız gitmiş olacak. iTunes'dan müziklerinizi ve uygulamalarınızı tekrar yüklemeniz gerekecek.Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
21.09.2012