Dizüstü Bilgisayarınızı Serin Tutmak İçin Ücretsiz Araçlar

Dizüstü bilgisayarınız bir süre kullandıktan sonra aşırı derecede ısınıyor olabilir. Bu üreticinin soğutma sistemi tasarımı/ekipmanı ile ilgili bir sorun olabilir. Fakat kullanıcının da özellikle sıcak havalarda ve ortamlarda dizüstü bilgisayarının ısınmasıla ilgili önlemler alması, kullanım için asgari şartları sağlaması gereklidir. Dizüstünüz ne derece soğukta performansı o kadar yüksek olacaktır diyebiliriz. Tabii aynı zamanda bilgisayarınızın bünyesindeki donanımların ve totalde kendisinin de ömrü uzun olacaktır.

Dizüstü Bilgisayarınızı Serin Tutmak İçin Ücretsiz Araçlar

Birkaç güçlü program ve uzun çalışma saatleri dizüstü bilgisayarlarınızı, dizüstü sobalara çevirmek için yeter de artar bile. En pahalı model dizüstülerin bile aşırım ısınma sorunları yüzünden haşat olduğu son yıllarda yaşanan geri çağırmalar ve değiştirme kampanyalarıyla bir kez daha görüldü. Kaçırmış olanlarınız için hatırlatalım Sony geçtiğimiz aylarda tam yarım milyon Vaio dizüstü bilgisayarı aşırı ısınma problemleri yüzünden geri çağırmıştı. Bu örnekte olduğu gibi aşırı ısınma genellikle üretimsel hatalardan kaynaklanabilir. Öte yandan dizüstü bilgisayarlara masaüstülerin gücünü kazandıracağız diye içine yerleştirdikleri devasal güçlerdeki işlemcilerin ve ekran kartlarnını; daracık mekânlarında ısınmamaları mümkün mü? Bununla birlikte dizüstü bilgisayarda Crysis oynarken iyiydi şimdi kötü oldu diyebilirsiniz? Ben de onu diyorum zaten arkadaşlar Crysis oynamak için cihazı dizüstüne değil de masaya koup kullanmaya amenna fakat Word ile çalışırken bile yarım saat sonra cildinizde 3. derece yanık oluşmasının ne gereği var, biri bunu bana açıklasın lütfen...

Bu sorunları bir nebze çözümleyen programları sizin için topladık denedik ve aralarından işe yaradıklarını düşündüklerimizi özellikleriyle birlikte listeledik. Fan hızı kontrolü, yüksek sıcaklık alarmı gibi işlevler sunan bu programları denemenizi tavsiye ediyoruz.

SpeedFan: İşlemciniz ve sabit sürücünüz kritik bir sıcaklığa çıktığında sizi uyarıyor.

smcFanControl - Mac Book dizüstü bilgisayarlarda sıcaklığı olabildiğince düşük tutmak için tasarlanmış bir program. Özellikle MacBook Pro kullanıcıları için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir program.

CoolBook - Macbook fanlarının yeterince soğutma yapmadığını düşünenler için başka bir program.

I8kfanGUI - Dell dizüstü bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmış kullanımı kolay bir uygulama.

tpfancontrol - Thinkpad serisi dizüstü bilgisayarlar için özel olarak geliştirilmiş bir program.

Notebook Hardware Control - Fan hızı dahil bilgisayarınızda ki tüm donanımların ısıya etki eden özelliklerini kontrol altına almanıza olanak veren işlevsel bir program.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
15.10.2010