Windows'da programlara kısayol tuşu atama

Programları tıklayarak çalıştırmaktan sıkılanlar için...

Windows\ da programlara kısayol tuşu atama

Windows'da sık kullandığınız programlara kısayol tuşu atayarak bu programlara daha çabuk erişebilirsiniz. Bilgisayarda çalışırken ya da internette gezerken bazı programları sık kullanırız. Örneğin internette birden fazla işlem yapıyorsak pek çok web tarayıcısı penceresi açıyoruz. Windows'da bu tarz sık kullandığınız programlara kısa yol tuşu atayarak bunlara daha çabuk erişebilirsiniz.

Örneğin sık kullandığınız web tarayıcısını klavyeden açmak için kısayol tuşu atayabilirsiniz. Öncelikle Başlat menüsüne gidip, kısayol atamak istediğiniz programın simgesine farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve "Özellikler"i seçin.

Windows  da programlara kısayol tuşu atama

Özellikler ekranında Kısayol tuşu satırına tıklayın. Tek yapmanız gereken, mantıklı olması için programa uygun bir harf seçip basmak. Örneğin bu eğitimde Chrome için "C" harfi kullanıldı.

Windows  da programlara kısayol tuşu atama

Seçtiğiniz harfe bastığınızda "CTRl+ Alt" kombinasyonu otomatik olarak eklenecek. Tamam'a tıklayıp ayarladığınız kısayolunu kaydedebilirsiniz. Bundan sonra "CTRL+ALT+C" kısayolunu kullandığınızda Google Chrome direkt açılacaktır. Farklı programlar için farklı harfler kullanarak bir çok programı bu şekilde çalıştırabilirsiniz.

Windows\\\ da programlara kısayol tuşu atamaEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
03.06.2010