Vista'nın İzin Ver & Verme Sorularından Kurtulmak

Vista'nın en sinir bozucu yönlerinden biri "Kullanıcı Hesabı Denetimi" ya da UAC olarak bilinen uyarı ekranlarıdır. Birçok Vista kullanıcısı bu özellikten dolayı şikayetçi, zira ortada bilgisayarınızın sahibini bile tanımaması gibi bir durum var. Eğer siz de bu uyarılardan sıkıldıysanız, aşağıdaki yolları izleyerek, bu sinir bozucu ekranın sürekli araya girmesinden kurtulabilirsiniz.

Windows Vista'nın asayiş polisi havasındaki kullanıcı hesabı güvenlik denetimi özelliği; ne zaman bir program çalıştırsanız ya da ayarlarda bir değişiklik yapsanız; "Bu program güvenlik gerekçeleri ile durduruldu, eğer programı siz çalıştırdıysanız Devam'a tıklayın." şeklinde bir mesaj görüntülüyor. Kullanıcı hesabı güvenlik denetimi soruları; herhangi bir program yüklendiğinde/kaldırıldığında; bir donanım sürücüsü yüklendiğinde; herhangi bir programa sağ tık menüsünden yönetici olarak çalıştırılmak istendiğinde; otomatik güncelleştirme ayarları değiştirildiğinde; Windows güvenlik ayarları değiştirildiğinde; kullanıcı hesabı güvenlik denetimi ayarları değiştirildiğinde; yeni kullanıcı hesabı eklendiğinde veya kaldırıldığında; başka bir kullanıcının dosyaları değiştirildiğinde; kullanıcı hesabı üzerinde değişiklik yapıldığında ve görev zamanlayıcısı ve sistem geri yükleme çalıştırıldığında görüntülenir. Microsoft, Vista'nın bu özelliğinden dolayı çok eleştiri alsa da, şirket yetkilileri bu özelliği kullanıcıdan onlardan habersiz çalışabilen kötü amaçlı yazılımları ilk etapta engellemek için çıkardıklarını belirttiler. Bilgisayarınıza yeni bir Vista işletim sistemi kurduktan sonra gelen bu sorudan bıktıysanız bu dersimizi okuduktan sonra ve anlatılanları uygulayarak Vista'nın kullanıcı hesabı güvenlik denetimini kapatabilirsiniz.

Vista nın İzin Ver & Verme Sorularından Kurtulmak

İlk önce Denetim Masası'nı açın ve arama çubuğuna UAC yazın arama çubuğunun altında "Kullanıcı Hesapları" başlığı altında "Kullanıcı Hesabı Denetimini aç/kapa" şeklinde bir bağlantı görüntülenecektir. Bu bağlantıya tıklayın ve açılan penceredeki "Bilgisayarımı korumak için Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Etkinleştir" kutucuğundaki işareti kaldırıp Tamam'a tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yaptığınız ayarlamalar aktif hale gelecektir.

Vista nın İzin Ver & Verme Sorularından Kurtulmak

Bu UAC özelliğini kaptıktan sonra Vista görev çubuğunda Microsoft'un ünlü güvenlik uyarısı olan kırmızı çarpı işareti görüntülenecektir. Bu güvenlik uyarısınıVista nın İzin Ver & Verme Sorularından Kurtulmak kaldırmak içinse önce tekrar Denetim Masası'nı açın. Pencerenin solunda bulunan Güvenlik Merkezi Uyarı Yönetimi Şeklini Değiştirin seçeneğine basın ve açılan penceredeki tüm kutucukların işaretlerini kaldırın. Tamam'a tıkladıktan sonra görev çubuğunuzdaki sinir bozucu güvenlik uyarılarından ömür boyu muafsınız.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
25.09.2009