uTorrent'e İnce Ayar

İnternetin en popüler dosya paylaşım programlarından olan uTorrent'in ayarlarını, daha hızlı bir indirme keyfi için elden geçirin.

Eğer sizde dosya indirmek için torrent bağlantılarını kullanıyorsanız, direkt indirmelerle aradaki hız farkı dikkatinizi çekmiştir. Aradaki bu fark genellikle torrent istemcinizin varsayılan ayarlarının, bağlantı hızınızla uyumsuzluğundan kaynaklanır. Eğer indirdiğiniz torrentlerden tam performans almak istiyorsanız, uTorrent'in ayarlarında bulunan bir çok seçeneği kendi hattınıza uygun hale getirmelisiniz.

Bu eğitimde uTorrent'in 2.0 sürümünü kullanacağız. Ancak farklı bir sürüm kullanıyor olsanız bile ayarlar büyük bir değişiklik göstermediği için önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Bağlantı sekmesi

uTorrent\ e İnce Ayar

Gelen bağlantılar için kullanılan port

Buradaki sayı uTorrent'in dışarıdan gelecek bağlantı istekleri için dinleyeceği portu belirtir. 10,000'in üzerinde bir sayı kullanmak daha güvenli olacaktır.

UPnP port haritalama etkin ve NAT-PMP port haritalama etkin

Eğer yukarıda belirttiğiniz portu routerınızdan yönlendirdiyseniz ya da bilgisayarınız arada bir router olmadan direkt olarak internete bağlanıyorsa bunları işaretlemenize gerek yok. Aksi takdirde iki seçeneği de işaretleyin.

Her başlangıçta rastgele bir port seç

Bu seçenek kullandığınız portun her program açılışında otomatikman değiştirilmesini sağlar. Herhangi bir yarar sağlamadığı için kapatabilirsiniz.

Windows Güvenlik Duvarına ekle

Bu seçenek eğer aktif ise Windows Güvenlik Duvarı için uTorrent'in bağlantı kurmasına izin veren bir kural oluşturur. Sadece Windows Güvenlik Duvarı aktifse işaretleyin.

Band Genişliği sekmesi

uTorrent\ e İnce Ayar

En yüksek gönderme hızı

Burada istemcinizin anlık olarak gönderebileceği bilgi miktarını KB/s cinsinden belirtilir. Eğer çok yüksek bir değer girerseniz hattınız sature olacağında indirme hızınız düşük kalacaktır. Çok düşük bir değer verirseniz de oranınız düşük kalacağı için yine indirme hızını etkilenir. Bu değeri gönderme hızınızın en az üçte biri, en fazla üçte ikisi olacak şekilde ayarlayın.

Genel en fazla bağlantı sayısı

Bu ayar uTorrent'in en fazla kaç tane bağlantı kuracağını belirler. Çok düşük bir sayı yeteri kadar bağlantı kuramadığı için, çok yüksek bir sayı ise çok fazla sayıda bağlantı kurmaya çalışarak hattı meşgul edeceği için buraya ortalama bir sayı girmelisiniz. Gönderme hızınızın (Kbps cinsinden ör. 256Kbps) %80'i iyi bir sonuç verecektir.

Her torrent için bağlanılacak en fazla eş sayısı

Bu değer her torrent için bağlanılacak en fazla eş sayısını belirler. Genel en fazla bağlantı için verdiğiniz değerin yaklaşık üçte biri iyi bir sonuç verecektir.

Her torrent için gönderme yuvası sayısı

Her torrentin aynı anda kaç istemciye gönderme yapacağını belirler. En az 3 olmalıdır. Eğer bağlantınız hızlı ise yükseltebilirsiniz.

BitTorrent sekmesi

uTorrent\ e İnce Ayar

Protocol Encryption

Eğer servis sağlayıcınız torrent trafiğini kısıtlıyorsa bu değeri Etkin ya da Zorlu yapmanız indirme hızınızı arttıracaktır.

Buradaki diğer ayarları ise varsayılan değerlerinde bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer öneriler

Yeni sürümleri takip edin

Yapılan en son yenilikler ve iyileştirmelerden yararlanabilmek için mümkün olduğunca son sürümleri takip edin. Bazen yeni sürümlerde hatalarda bulunabildiği için yeni bir sürümü yüklemeden önce bir kaç gün bekleyebilirsiniz.

Kullandığınız portu routerdan yönlendirin

Her ne kadar UPnP ve NAT-PMP işlevsel teknolojiler olsalar da, bazı sistemlerle tam uyumlu çalışmıyorlar. Mümkünse routerınızdan kullandığınız portu manuel olarak yönlendirin.Ekleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
01.10.2012