USB bellek ile MS-DOS boot diski oluşturmak

MS-DOS, günümüzde BIOS güncellemesi, disk kurtarma gibi özel bazı işlemler nedeniyle halen kullanılıyor. Eğer disket sürücünüz yoksa MS-DOS'u USB bellek üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce Windows 98 Boot Disk ve HP USB Disk Storage Format Tool adında iki küçük programa ihtiyacınız olacak. Bu programları aşağıdaki linklerden indirdikten sonra Windows 98 Boot disk isimli zip dosyasını bilgisayarınızda istediğiniz bir yere açın (Ör: C:\Temp\Win98boot klasörü altına)

Windows 98 Boot Disk indir

HP USB Disk Storage Format Tool indir

USB bellek ile MS-DOS boot diski oluşturmak

Bootable yapmak istediğiniz USB belleğin içinde önemli verileriniz varsa bunları başka bir alana kopyalayın, işlem sırasında tüm bilgiler silinecektir. USB bellek hazır olduğunda HP USB Disk Storage Format Tool programını çalıştırın.

Not: Eğer Windows Vista ya da Windows 7 kullanıyorsanız programın üzerinde sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" demelisiniz, aksi durumda program çalışmayacaktır.

Device kısmından formatlamak istediğiniz USB belleği seçip ardından Quick Format ve Create a DOS startup disk seçeneklerini aktif edin. Using system located at bölümünde MS-DOS sistem dosyalarının bulunduğu klasörü (Windows 98 boot zip dosyasını açtığınız klasör) seçin ve ardından Start'a tıklayın.

USB bellek ile MS-DOS boot diski oluşturmak

Program USB bellek içindeki tüm verilerin silineceği uyarısını veriyor, devam etmek için YES'e tıklayın.

USB bellek ile MS-DOS boot diski oluşturmak

İşlem tamamlandı. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp boot seçeneklerinden usb diski seçerseniz birkaç saniye içinde MS-DOS komut satırı karşınıza gelecektir.

USB bellek ile MS-DOS boot diski oluşturmak

Not: Windows 98 Boot disk, ilave MS-DOS uygulamaları (FDISK, FORMAT, EDIT vb.) içeriyor. Eğer bunları da kullanmak isterseniz zip dosyasını açmış olduğunuz klasör içindeki tüm dosyaları USB belleğe kopyalayın.Ekleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
22.10.2010