Photoshop'ta Fotoğraflara Alan Derinliği Eklemek

Fotoğraf sanatında; özellikle portre fotoğraflarında Photoshop kullanarak insanların yüzlerini arka plandan ayırarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Arka plandan ayırma işlemini gerçekleştirmek için fotoğraf makinenizin diyafram ayarını açarak (f-1.8/2/2.8/4 gibi) net alan derinliğini kısaltmanız gerekmektedir. Net alan derinliğini kısaltarak fotoğraf karesinde önde ve arkada bulunan objeleri ve kişileri fluluk yardımıyla birbirinden ayırabilirsiniz

Kompakt dijital / filmli fotoğraf makinelerinde diyafram ayarı yapılamadığından ve makineler fotoğrafın her yerini net çıkartacak şekilde ayarlandıklarından bu efekti uygulamak için Photoshop programını kullanabilirsiniz. Bu yazıda Photoshop kullanarak fotoğraflarınızda belirli bölgeleri flulaştırıp onlara nasıl alan derinliği etkisi kazandırabileceğinizi işliyoruz.

1. İlk önce Photoshop'u çalıştırın ve çalışacağınız fotoğrafı açın. Daha sonra Photoshop'un Ctrl+J klavye kısayolunu kullanarak fotoğrafın arka Layer'ını kopyalayın.

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

2. Polygonal Laso aracını kullanarak net çıkmasını istediğiniz bölgenin kabaca etrafını seçin. Seçim için başka bir araç da kullanabilirsiniz, fakat seçim işleminde fazla zaman kaybetmemenizi tavsiye ediyoruz, iyi seçilmeyen bölgeleri daha sonra zaten yumuşatacağız. Seçim işlemini tamamladıktan sonra Q tuşuna basarak Quick Mask moduna geçin.

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

3. Menülerden sırasıyla Filter > Blur > Gaussian Blur seçeneklerini izleyin ve seçimli bölgenin kenarlarını yumuşatmak için ekran görüntüsündeki gibi Blur efektini uygulayın.

Blur Efekti

4.Normal moda geri dönün ve seçtiğiniz alanı kaydetmek için Menüden Select > Save selection yolunu izleyin ve Ok tuşuna basın. Şimdi Channels paletine giderek seçtiğiniz bölgenin Alpha 1 adı altında kaydedildiğini göreceksiniz.

5. Şimdi bu kanal üzerinde işlem yapacağız. Menüden Filter > Blur > Lens Blur yolunu izleyin ve kaynak olarak Alpha 1 kanalını seçtikten sonra Blur efektini uygulayın. Ayrıca Invert seçeneğini işaretleyin ve Apply düğmesine basın.

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

6. Eğer seçtiğiniz alanın dışında kalan arka plan bölgesinin çok flu hale geldiğini düşünüyorsanız en üstteki Layer'ın Opacity değerini düşünebilirsiniz.

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

7. Son aşamada ise seçtiğiniz alan, eğer arka planın önünde çok fazla parlıyorsa en üst Layer'a bir Layer Mask ekleyin. Arka plan olarak siyahı seçin ve net görünen bölgelerin köşelerini boyayarak daha keskin ve mat görünmesini sağlayın.

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemek

8. Ve Fotoğrafınız hazır!

Photoshop ta fotoğraflara alan derinliği eklemekEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
24.05.2013