MSN bilgilerini yedekleme ve yeniden yükleme

MSN kullanırken ek birçok ayar yapıyor, göz kırpmaları, duygu ifadeleri, arkaplan resimleri gibi çeşitli içerikler ekliyoruz. Fakat herhangi bir durumda, bu tür içerikleri eklemek için verilen çabanın birden havaya uçması mümkün. Böyle bir durum sizi kahretmese de muhtemelen üzecektir. Bu tür olasılıklarla karşılaşmamak için yapabileceğiniz şey MSN bilgilerinizi yedeklemek, nasıl yapıldığı ise hemen aşağıda...

Windows Live Messenger (MSN Messenger), bugün Türkiye'de en çok kullanılan sohbet programı. Hayatımızda önemli bir yer edinen MSN, artık ayrılmaz bir parçamız gibi. Evcil hayvanımıza bakar gibi itinayla üzerine düştüğümüz MSN'nimizin bize özel olması için, bizi yansıtması için programda çeşitli değişiklikler yapıyoruz. Tıpkı, kuaförlere götürülen o kıvrık tüylü hayvancıklar gibi_ Peki, böylesine özenerek MSN programımız için yüklediğimiz duygu ifadeleri (emoticons), göz kırpmalar (winks), görüntü resimleri (avatar), arkaplan resimleri gibi içerikleri bir anda kaybetseydiniz ne hissederdiniz? Bu durum sizin için dünyanın sonu olmasa da onca emek ve çabanın bir anda yok olması büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açardı herhalde. İşte size özel MSN içeriklerinizi korumanın yolu.

Messenger BackupMessenger programınız için yüklediğiniz tüm özel içeriklerinizin yedeğini alarak sabit diskinizi biçimlendirdiğinizde (format) ya da programın sürümünü yükselttiğinizde karşınıza çıkabilecek kayıplara karşın bu içeriği güvence altına almış olursunuz. Yedeği alınmış içeriği istediğiniz zaman yeniden yükleyerek aynı şekilde kullanamaya devam edebilirsiniz.

MSN içeriklerinizin yedeğini almak ve daha sonra bu içeriği yeniden yüklemek için MSN BackUp programını kullanabilirsiniz. MSN BackUp ile bilgisayarınızda bulunan MSN Messenger 7.5, Windows Live Messenger 8.0 ve Windows Live Messenger 8.1 sürümlerinde yüklü olan duygu ifadeleri, göz kırpmalar, görüntü resimleri ve arkaplan resimlerini yedekleyebilir ve bu içerikleri, ihtiyaç halinde yeniden yükleyebilirsiniz. Şimdi MSN BackUp programının kullanımdan biraz bahsedelim.

Öncelikle MSN Backup 1 programını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Kurulum sonrasında programı çalıştırın. Programın sol üst köşesinde bulunan "MSN E-posta Adresi" (Msn E-mail Address) kısmına içeriğini yedeklemek istediğiniz posta adresinizi yazın. Daha sonra size özel "Passport" kimlik numaranızı (Passport Unique ID) öğrenin. Öğrendiğiniz bu kimlik numarasını programdaki "Passport Unique ID" alanına yazın. E-posta adresiniz ve Passport kimlik numaranızı ilgili alanlara yazdıktan sonra dürbün simgesi bulunan düğmeye tıklayın. Bu düğme girmiş olduğunuz e-posta adresinizdeki içeriği araştırır ve hesaba bağlı olan içerik soldaki alanda listelenir. Listelenen içerikten yedeğini almak istediklerinizi seçin. Backup Folder kısmına alınacak yedeğin kaydedileceği klasörü yazın. Dürbün simgesinin hemen sağında bulunan düğmeye tıkladığınızda seçtiğiniz tüm içerik belirlediğiniz klasöre yedeklenir. Bilgisayarınızda bulunan bir yedeği tekrar yüklemek için ise aynı şekilde gerekli bilgileri girdikten sonra bu kez sağ alandan geri yüklenecek içeriği seçin ve yedekleme klasörü satırının hemen solunda bulunan düğmeye tıklayın. Böylece yedeğini almış olduğunuz içerik belirlediğiniz e-posta adresine geri yüklenir.

MSN BackUp programı bazen sorun çıkarabiliyor. Fakat çalıştığı durumlarda gerçekten oldukça yararlı bir iş yapıyor. Program sayesinde artık Messenger'ın daha yeni bir sürümünü yüklediğinizde ya da bilgisayarınızın sabit diskini biçimlendirdiğinizde özel olarak oluşturduğunuz içerik arşivini kaybetmeyeceksiniz. Bu arşivin yedeğini istediğiniz an kullanarak ister aynı MSN hesabınızla isterseniz farklı bir hesap ile yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
22.02.2010