Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

Herkesin görmesini istemediğiniz kişisel bilgilerinizi basit bir Windows işlemi sayesinde saklayabilirsiniz.

Windows ile metin belgesi saklamak

Bilgisayarda tutulan içeriklerin korunması kimi kullanıcılar için oldukça önemli olabiliyor. Bilgisayarınızın başında olmadığınızda kötü niyetli kişiler ya da sırlarınızın peşindeki aile üyeleri, arkadaşlar bilgilerinize erişmek isteyebilir. Bunu engellemek için kullanabileceğiniz çeşitli şifreleme programları bulunuyor ancak bu yöntem şüphe uyandırabilir ve daha da dikkat çekebilir. Windows'un gizli dosya yaratma işlevinin ise hiç bir yararı yok; Windows'u kullanmayı azıcık bilen herkes bu dosyaları bulabilir.

Ancak Windows kullanıcıları basit bir yöntemle programa bile gerek kalmadan bilgilerini etkili bir şekilde saklayabilir. Bu eğitimde herhangi bir ek program kullanmadan başkalarının ulaşmasını istemediğiniz şifreleri veya özel bilgilerinizi gizli bir metin belgesinde nasıl saklayacağınızı göreceksiniz.


1. Adım
Çalıştır penceresine cmd yazarak veya Başlat > Donatılar menüsünden Komut İstemi'ni başlatın.

Windows ile metin belgesi saklamak

2. Adım
Gelen pencerede "notepad dosyanızınadı.txt:gizlenenad.txt" şeklinde dosya adını ve gizlenecek adı yazarak klavyeden enter'e basınız.

Örnek: notepad programlar.txt:gizli.txt

Windows ile metin belgesi saklamak

Karşınıza gelen "Yeni bir dosya yaratmak ister misiniz?" sorusuna evet deyip not defterine istediklerinizi yazarak kaydedip kapatın.

Windows ile metin belgesi saklamak

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

3. Adım
Oluşturduğunuz ilk belgeyi (programlar.txt) açtığınızda içinin boş olduğunu ve boyut olarak 0 bayt olduğunu göreceksiniz. Aslında yazdığınız bilgiler bu dosyanın arkasına gizlenmiş (gizli.txt) durumda. Bu yazdıklarınızı kimse göremez ancak maskeleme için kullandığınız ilk belge silinirse gizli olan belge de silinmiş oluyor. Bu yüzden maskeleme için kullandığınız belgeye başkasının silmemesi için önemsiz bir şeyler yazmak faydalı olabilir. Böylece gerekli bir belge olduğu izlenimini yaratabilirsiniz.

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

4.Adım
Oluşturduğunuz belgeyi yeniden görüntülemek istiyorsanız 2. adımda Komut İstemi'ne yazdığınız kodları (notepad programlar.txt:gizli.txt) tekrar yazarak ulaşabilirsiniz fakat yazdığınız belgelerin adını tam olarak hatırlamalısınız.Ekleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
11.07.2012