Macbook Pro'ya Windows Kurulumu

Apple Bootcamp ile Macbook Pro'ya adım adım Windows kurulumu.

Apple, IBM PowerPC tabanlı işlemcilerden Intel tabanlı işlemcilere geçtiği dönemden (2006 - 2007) kısa bir süre sonra Macbook Air, Macbook Pro, iMac ve Mac Pro bilgisayarlara Windows kurulumu yapmaya imkan veren Boot Camp adında bir çözüm duyurmuştu. Bu çözüm geçen sürede iyice gelişti ve Apple Mac tabanlı bilgisayarlarda herhangi bir performans kaybı olmadan Windows işletim sistemi kullanabiliyorsunuz.

11 Şubat 2014'de yayımlanan Boot Camp 5.1.5621 sürümüyle, Apple Mac bilgisayarınıza Windows 7 64 Bit, Windows 8 64 Bit ya da Windows 8.1 64 Bit kurabilirsiniz.

Kurulum Gereksinimleri:

 • En az 8GB boyutunda boş bir USB Bellek
 • Windows 7 64 Bit, Windows 8 64 Bit ya da Windows 8.1 64 Bit ISO formatında kurulum dosyası
 • İnternet bağlantısı

İpucu: Eğer Windows kurulumu için ISO dosyanız yoksa Windows kurulum DVD'sinden ISO yapmak için CD & DVD ISO İmajı Nasıl Alınır? isimli yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Macbook Pro'ya Windows 7 Kurulumu:

1) Spotlight arama kutucuğuna boot camp yazın ve listeden Boot Camp Yardımcısı seçeneğine tıklayın

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - Spotlight

2) İlk sayfada Boot Camp ile Windows kurulumu hakkında genel bilgiler yer alıyor, okuduktan sonra Sürdür'e tıklayın

Macbook Pro Windows Kurulumu -1

3) Tüm seçenekleri tıklayarak aktif yapın ve ardından Sürdür'e tıklayın

Macbook Pro ya Windows Kurulumu -2

4) Windows 7 (ya da Windows 8) kurulum dosyalarının yer aldığı ISO dosyasını seçin, ardından kurulum dosyalarının kopyalanacağı USB Belleği seçin.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 3

5) USB Bellek içindeki dosyaların silineceği uyarısı geliyor, USB belleğin boş olduğundan ya da içinde önemli bir dosya olmadığından eminseniz Sürdür'e tıklayın.

Uyarı: Bu işlemden sırasında USB Bellek formatlanacağı için sonradan herhangi bir dosyayı kurtarma şansınız olmayacaktır.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 5

6) USB Belleğin formatlanması ve Windows kurulum dosyalarının kopyalanması 10 - 30 dakika kadar sürebilir. Windows destek yazılımı (Sürücüler) indirme işlemi ise tamamen internet bağlantı hızınıza bağlı olarak 10 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu -6

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 7

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 8

7) Windows destek yazılımının indirilmesi ve USB Belleğin kuruluma hazır duruma gelmesinin hemen ardından aşağıdaki pencerede Windows için ayıracağınız disk bölümünün boyutu ayarlanıyor. Bölümler arasındaki noktayı tutup sağa ya da sola çekerek istediğiniz boyuta ayarlayabilirsiniz. Boyutu ayarladıktan sonra Yükle'ye tıklayın

Not: Temel kullanımlarda Windows için 30-40GB yeterli oluyor; fakat birden fazla oyun, program vb. kuracaksanız baştan büyük bir bölüm oluşturmanızda fayda var, eğer sonradan Windows bölümünün boyutunu büyütmek isterseniz ücretli programlardan satın almak zorunda kalabilirsiniz. Alternatif yöntem olarak ise Windows'u silip tüm bu kurulum işlemini baştan yapmanız gerekir.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 9

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 10

8) Disk bölümleme işleminin ardından Macbook Pro yeniden başlıyor ve aşağıdaki gibi Windows kurulum ekranı geliyor. Burada dil ve klavye tercihlerini yaptıktan sonra İleri'yi tıklayın.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 11

9) Diğer disk bölümlerine dokunmadan BOOTCAMP isimli bölümü seçin ve ileriyi tıklayın, bu noktadan sonra klasik Windows Kurulum adımları devam edecektir

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 12

Windows'a Boot Camp Kurulumu ve Ayarlar

Windows kurulumu tamamlandıktan sonra sıra Boot Camp özelliklerini Windows'a kurmaya geliyor.

Windows açıldıktan sonra Başlat> Bilgisayar içinden USB Belleğe (Ör: D) girin ve BootCamp klasörü içindeki setup dosyasını çift tıklayarak kurulumu başlatın.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 13

11)Boot Camp kurulumu tamamlandı, Bitir dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 14

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 15

12) Windows tekrar açıldığında sağ alt köşede Boot Camp simgesi gözüküyor, bunu tıkladığımızda aşağıdaki gibi 4 seçenek çıkıyor. Boot Camp Denetim Masası'nı tıklayın

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 16

13) Başlangıç diski menüsünde Macintosh HD OS X ve BOOTCAMP Windows seçeneklerini görüyoruz. Buradan hızlıca istediğimiz işletim sistemiyle yeniden başlatmak mümkün oluyor. Hedef Disk Modu ise bilgisayarı Firewire ya da Thunderbolt kablosuyla başka bir bilgisayara (PC ya da MAC) bağlayıp usb disk gibi kullanmayı sağlayan bir özellik.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 17

14) Macbook klavyesindeki F1 - F12 tuşları varsayılan olarak özel komutları (Ekran parlaklığı, ses kontrolü vb) çalıştıyor ve Fn tuşu ile birlikte kullanıldığında klasik komutları çalıştırıyor. Eğer varsayılan olarak klasik komutları çalıştırsın istiyorsanız bu seçeneği aktif edebilirsiniz.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 18

15) İzleme Dörtgeni (Touchpad) ayarlarını değiştirerek klasik Windows tıklama seçeneklerine ulaşmak mümkün.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 19

16) Ayarları tamamladığınızda genel bir sorun olup olmadığını görmek için Aygıt Yöneticisi'ni açın, resimde görüldüğü gibi tüm donanımların tanımlanmış olması gerekiyor. Bundan sonra Mac bilgisayarınızda Windows deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Macbook Pro ya Windows Kurulumu - 20Ekleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
11.08.2014