MAC OS X'den Windows Paylaşımına Bağlanmak

Apple Mac tabanlı bir bilgisayardan Windows üzerindeki bir paylaşıma nasıl erişilir?

Daha önceki bir yazımızda MAC OS X üzerindeki bir paylaşıma Windows'dan erişme yöntemini anlatmıştık, şimdide tam tersi olarak Windows ortamında olan bir paylaşıma MAC OS X (Macbook, Macbook Po, Macbook Air, Mac Mini vb) üzerinden erişme yöntemini anlatacağız.

1) Finder'ı açın ve Git (Go) menüsünden Sunucuya Bağlan (Connect to Server) seçeneğini tıklayın.

Finder  Sunucuya Baglan Secenegi

2) Sunucu adresi alanına bağlanmak istediğiniz sunucunun adını (ya da ip adresini) ve paylaşılmış klasörün adını örnekte görüldüğü gibi başında smb:// olacak şekilde yazın

(Ör: smb://pcdc01/programlar.com ya da smb://192.168.0.2/programlar.com)

Finder Sunucu Login Bilgileri

3) Aşağıdaki pencere geldiğinde Windows bilgisayarda geçerli olan bir kullanıcı adı ve parolayı windows-makineadı\kullanıcıadı formatında yazıp Bağlan'a tıklayın. Bu paylaşıma bağlanırken bir daha parola sormasını istemiyorsanız aşağıdaki "Bu parolayı anahtar zincirimde tut" seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Not: Eğer bir domain (Active Directory) ortamınız varsa ve domaindeki bir kullanıcı ile bağlanmak istiyorsanız windows-makineadı kısmına domain adını yazmanız gerekiyor.

Finder Sunucu Login Bilgileri

4) İşlem tamam! Bu adımdan sonra Mac bilgisayarınızdan Windows paylaşım klasörü içinde dosya kopyalama, düzenleme ve silme gibi tüm işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Finder Sunucu Paylasim klasor gorunumu

5) Paylaşım klasörlerini masaüstünde kısayol olarak görmek isterseniz;

Finder'a ve ardından Tercihler'e (Preferences)

tıklayın. Finder Tercihleri içinde Şu öğeleri masaüstünde göster bölümünden Bağlı sunucular seçeneğini tıklamanız yeterli.

Finder Bagli Sunucular ayarlariEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
03.07.2012