Chrome, Firefox ve Internet Explorer için Pratik Kısayollar

İnternet tarayıcılarının kısayol tuşlarını kullanarak, daha rahat ve hızlı bir şekilde internette sörf yapabilirsiniz.

Kısayol tuşları ile internette rahatlık

Yaşamamızın önemli bir parçası haline gelen internette gezerken yapılan ufak işler, bir süre sonra angarya olmaya başlıyor. Örneğin her adresin başına www, sonuna .com yazmak; yeni sekmede ya da sayfada açmak için bağlantılara sağ tuşla tıklayıp menüden seçim yapmak; sayfayı yenilemek, geçmişi ya da sık kullanılanları açmak gibi...

Kısayol tuşları internette gezerken yaptığımız bu ufak tefek pek çok işi daha rahat yapmamıza olanak sağlıyor. İşte sizi zahmetten kurtaracak en kullanışlı tarayıcı kısayolları:

Internet Explorer, Firefox, Chrome Kısayolları

Hızlı Adres Girme: CTRL+ Enter tuş kombinasyonu ile www ve .com yazmaktan kurtuluyorsunuz. Tek yapmanız gereken adres çubuğuna sitenin adını yazıp ctrl ve enter tuşlarına basmak. İnternet tarayıcısı www ve .com'u otomatik olarak ekliyor.

Fare tekeri: Eminim farenin tekeri ile internet sayfasını kaydırabileceğinizi biliyorsunuzdur, peki bu tekerin aynı zamanda bir tuş olduğunu biliyor munuz? Farenin sol ve sağ tuşları gibi tekerine de tıklayarak işlem yapabilirsiniz. Sayfadaki bir bağlantıya (link) farenin tekeri ile tıklarsanız sayfayı direkt olarak yeni bir sekmede açabilirsiniz. Ancak her farenin tekeri aynı zamanda bir tuş olarak çalışmaz. Farenizin bunu desteklemesi gerekiyor.

Bağlantıyı yeni sekmede açma : Ctrl + Sol fare tuşu

Bağlantıyı yeni sayfada açma: Shift + Sol fare tuşu

Sayfayı Yenileme: Kimi zaman internet sayfaları düzgün açılmaz, yeniden yüklemek gerekir. Direkt olarak F5 ve Ctrl R tuşuna basarak sayfayı yenileyebilirsiniz.

Web Sayfanın Yüklenmesini Durdurmak: Genel olarak programlardan çıkmak için kullandığımız Esc tuşunu, internet sayfasının açılmasını durdurmak için kullanabilirsiniz.

Geçmiş Sayfaları Görüntüleme: Tüm internet tarayıcılarında Ctrl+H ile geçmişe erişebilirsiniz.

Web Sayfayı Favorilere Ekleme: Ctrl + d ksıayolu ile herhangi bir internet sayfasını favoorilerinize ekleyebilirsiniz.

Sekme Açma ve Kapama: Ctrl + t, yeni bir sekme açmanızı sağlar. Ctrl + w ile de aktif sekmeyi kapatabilirsiniz.

Kapatılan Sekmeleri Geri Açma: Ctrl + Shift + t kısayol kombinasyonu ile bilerek veye yanlışlıkla kapatılan sekmeleri geri açabilirsiniz.

Sonraki Sekmeye Geçme: Ctrl tuşuna basılı tutarken her Tab tuşuna bastığınızda bir sonraki sekmeye geçebilirsiniz.Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
19.07.2012