Kendi Web sunucunuzu kurun ve çalıştırın

Birkaç yıl önce, bilgisayar kullanmaya başladığımda, kişisel Web server'larla ilgili tüm konular bana gerçekten çok karışık geliyordu. Evinizde bir Web serverı kurmak ve çalıştırmak isterseniz, en azından bir mühendis olmanız gerektiğini düşünürdüm.

WWWGerçek şu ki, evde Web server kurmak ve çalıştırmak, sandığınızdan çok daha kolay - yeter ki doğru uygulamayı kullanın- ve hiçbir teknik bilgi ve beceri gerektirmiyor. Ayrıca, evinizde bir Web server'ın olması, arkadaşlarınızla ve ailenizle dosya paylaşımı yapmanın ve belli dosyalara, nerede olursanız olun her zaman erişime imkânı sağlamanın harika bir yoludur. Bu yüzden, kendi Web server'ınızı çok kolay bir şekilde kurmayı siz de öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

İlk adım olarak, PHP'ye, MySQL'ye, Apache'ye ve standart bir Web server'ın genel gereksinimlerine ihtiyaç duymadan çalışan, kullanımı kolay ve karmaşık yapılandırmalar ve ayarlamalar içermeyen bir Web server uygulaması seçtim. MyWebServer, yukarıda tarif ettiğim tüm nitelikleri yerine getiriyordu: İnanılmaz derecede kullanımı kolay olan bu araç, sadece uygulamayı bilgisayarınıza kurarak bir Web server yaratmanıza ve çalıştırmanıza olanak tanıyor.


MyWebServer

Kurulum işlemini başlatmadan önce, indeks sayfasını (index.html) ayarlayabilirsiniz. Bu indeks sayfası, web sayfanızı ziyaret edecek olan ziyaretçilerin görecekleri ilk sayfadır. Fakat burada çok fazla zaman harcamanız gerekmiyor çünkü bir HTML düzenleyicisiyle bu sayfayı daha sonra tekrar düzenleyebilirsiniz.

Konfigürasyon

MyWebServer'ı bilgisayarınıza kurduktan sonra, uygulamayı başlatın. Uygulamayı başlattıktan sonra,server'ınızın ayarlarını yapabileceğiniz veyönetebileceğiniz bir kontrol paneline ulaşacaksınız. Butonlar, açıklama gerektirmeyecek kadar anlaşılırdır. Örneğin Admin (Yönetici) butonları, sizi server'ınızın yönetim sayfalarına yönlendirir (evet, MyWebServer'da tam olarak iki server'ı birlikte çalıştırabiliyorsunuz) veya Home (Ana Sayfa) butonları, size daha önce yaptığınız "index.html" sayfasını gösterecektir. Server'ı durdurmak, kontrol panelini gizlemek ve çevrimiçi (online) olarak paylaştığınız verinin gizliliğini koruyan ve güvenliğini sağlayan çok kullanışlı bir özellik sunan, belli kullanıcılar için kullanıcı adları ve parola ayarlama işlemleri için de butonlar bulunuyor.

MyWebServer Control Panel

Dosya paylaşımından konu açılmışken sormak istiyorum, klasörlerinizi MyWebServer'da nasıl paylaşıyorsunuz? Klasör paylaşımını sağlamak için belki de en kolay yol, paylaşıma açmak istediğiniz herhangi bir veriyi, programın veri klasörüne kopyalamak (MyWebServerWWWRoot) ve daha sonra "index" sayfasında - ya da "indeks" sayfası yerine daha sonra hangi sayfayı yarattıysanız o sayfada - HTML linkinin (bağlantısını) yaratmaktır.

Cüneyt

Bu sayede, bu Web linkine (bağlantısına) tıkladığınızda, paylaşımda olan dosyaların, gözden geçirmeye ya da indirmeye hazır halde bulunan bir listesine ulaşabileceksiniz. Web server'ınızın çalışması için bilgisayarınızın açık olması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, paylaşıma açılmış hiçbir dosyaya ulaşamazsınız.

Download

Sizin de okuduğunuz ve anladığınız gibi, basit bir Web server kurmak ve çalıştırmak hiç de öyle sanıldığı gibi zor değil. Evinizde bir Web server kurma konusunda çekinmeyin çünkü eğer evinizde bir Web server kuracak olursanız, bu server'dan birçok şekilde avantaj sağlayacağınızı söyleyebilirim.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
25.09.2009