Firefox 3'ün bilinmeyen gizli 8 özelliği

Firefox 3'ün bilinen özelliklerinden daha fazlasını mı istiyorsunuz? O halde gizli gücünü keşfetmeye hazır olun.

Firefox 3 ün bilinmeyen gizli 8 özelliği

Mozilla'nın açık kaynak kodlu popüler internet tarayıcısının son sürümü piyasaya çıkar çıkmaz ulaşılması güç bir başarıya imza atarak bir günde 8.2 milyon kez indirildi.

Firefox'un kullanımına oldukça önemli katkıda bulunan eklentiler ve script'ler bu büyük başarıya imza aran Firefox 3'ün birbirinden kullanışlı tümleşik özelliklerinin çoğunun göz ardı edilmesine yol açtı. İşte karşınızda Firefox 3'un kendiliğinden içerdiği ve pek çok kullanıcının bilmediği fakat oldukça yararlı 8 özelliği:


1.Sekmeleri kopyalamak

Firefox 3 ile mevcut herhangi bir sekmenin bir kopyasını oluşturmak çok kolay: CTRL tuşuna basılı tutarken kopyalamak istediğiniz sekmeyi sekme çubuğundaki boş bir alana sürükleyin ve bırakın. Böylece aynı sayfayı görüntüleyen iki sekmeniz olur.

2.Araç çubuğundaki simgeleri küçültün

Araç çubuğunuzdaki büyük simgeleri daha küçük hale getirmek için Firefox araç çubuğunda sağ tıklayın ve Özelleştir'i seçin. Açılan pencerenin alt kısmında bulunan "Küçük simgeleri kullan" seçeneğini işaretleyin. Böylece araç çubuğunuzdaki büyük "Geri" düğmesi gibi simgeler daha küçük hale gelir ve İnternet sayfalarını daha geniş bir alanda görüntüleyebilmek için yer kazanmışolursunuz.

3.Akıllı yer imleri

Firefox size yalnızca belirli sitelere yönlendirilmiş yer imleri sunmuyoraynı zamanda çeşitli parametreler ile tanımlanmış canlı imleme sistemi oluşturabilmenize olanak sağlıyor. Örneğin; en sık ziyaret ettiğiniz 10 siteden oluşan ya da başlığında belirlediğiniz bir anahtar kelimeyi içeren minimum 20 siteyi kapsayan imgeleme kategorileri oluşturabilirsiniz.

Akıllı yer imleri oluşturmak için Yer İmleri menüsünden Yer İmlerini Düzenle'ye tıklayın. Açılan pencerede sol sütunda bulunan Yer İmleri Menüsü'nü seçin. Yukarıdaki araç çubuğundan Düzenle menüsünde girin ve Yeni Yer İmi'ne tıklayın. Yeni yer imi ekle penceresinde akıllı yer iminize "En sık ziyaret edilen 10 site" gibi açıklayıcı bir isim verin. Konum bilgisine ise akıllı yer iminizin işlevini tanımlayacak bir satırlık bir kod girmeniz gerek. Örneğin; en son ziyaret ettiğiniz 10 siteyi listeleyen bir akıllı yer imi için "queryType=1&sort=12&maxResults=10" kodunu girebilirsiniz. Akıllı yer imleri oluşturabilmenize yardımcı olacak pek çok parametreyi Mozilla'nın resmi sitesindeki bulabilirsiniz.

Örnek bir akıllı yer imi:

Başlığında istediğiniz kelimeyi barındıran en sık ziyaret ettiğiniz 10 internet sitesi:

"place:queryType=0&sort=8&maxResults=10&terms=anahtarkelime" ("anahtarkelime"yi istediğiniz bir kelime ile değiştirin.

4.E-postalarınızı doğrudan Yahoo Mail ya da Gmail ile göndermek

İnternet sitelerinde bulunan herhangi bir e-posta adresine tıkladığınızda Firefox varsayılan e-posta istemcinizin yeni e-posta oluşturma penceresini açar. Eğer bu program yerine Yahoo ya da Gmail posta servislerini kullanmak isterseniz Araçlar menüsünden Seçenekler'e tıklayın. Açılan Seçenekler penceresinde Uygulamalar sekmesine geçin. Bu sekmedeki listeden İçerik Türüsütununda "mailto" öğesini bulun. Bu öğenin karşısında bulunan Eylem menüsünden "Googlemail ya da Yahoo mail kullanılsın" seçeneğini seçin.

5.Sekmeyi Kapat düğmelerini değiştirmek ya dakaldırmak

Firefox varsayılan olarak her sekmeye Windows'un pencereleri kapatan X düğmesine benzer bir düğmeyerleştirir. Bu kapat düğmesini isterseniz tamamen kaldırabilir ya da yalnızca aktif sekmede görünecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunun için adres çubuğuna "about:config" yazın ve ENTER'a basın. Açılan pencerede Firefox'un gizli yapılandırma ayarlarını göreceksiniz. Bu ekranındaki "Süzgeç" kısmına "browser.tabs.closeButtons" yazın. Gelen satırdaki Değer kısmına aşağıdaki değerlerden birini girin:

  • 0 (sıfır) - Sekmeyi Kapat düğmesi yalnızca aktif sekmede görünsün
  • 1 (varsayılan) - Sekmeyi Kapat düğmesi her sekmede görünsün
  • 2 - Hiçbir sekmede Sekmeyi Kapat düğmesi bulunmasın
  • 3 - Sekmelerin üzerinde değil sekme çubuğunun sonunda tek bir Sekmeyi Kapat düğmesi bulunsun

6."Muhteşem Çubuk"un işleyişinde değişiklik yapın

Mozilla, Firefox 3'ün adres çubuğunu siz adresi yazarken yaptığı yararlı önerilerden dolayı "Muhteşem Çubuk" olarak adlandırıyor. Muhteşem Çubuk, önerilerini varsayılan olarak son günlerde gerçekleştirdiğiniz ziyaret, etiketlediğiniz sayfalar ve yer imlerinize göre yapar. Ancak yapılandırma ekranında bu işleyiş tarzını da değiştirebilmeniz mümkün. Firefox adres satırısına "About:config" adresini girin aşağıdaki değerleri isteğinize göre değiştirin:

Muhteşem Çubuk özelliği tamamen kaldırmak ve Firefox 2'deki adres çubuğu özelliğine dönmek için "browser.urlbar.maxRichResults" satırının değerini "-1" olarak değiştirin.

Muhteşem Çubuğun yalnızca adresinde girdiğiniz karakterleri içeren siteleri önermesi için "browser.urlbar.matchonlytyped" satırının değerini "TRUE" olarakdeğiştirin.

Ziyaret edilmemiş yer imlerinin öneriler listesinden silinmesi için "places.frecency.unvisitedBookmarkBonus" satırının değerini "0" (sıfır) olarak değiştirin.

Bütün yer imlerini Muhteşem Çubuktan silmek için "places.frecency.unvisitedBookmarkBonus" ve "places.frecency.bookmarkVisitBonus" satırlarının değerlerini "0" (sıfır) olarak değiştirin.

7.Akıllı anahtar kelime yardımı ile istediğinizsitede aramayı doğrudan adres çubuğundan gerçekleştirin

Akıllı anahtar kelime işlevi içerisinde arama motorubarındıran herhangi bir sitede doğrudan adres çubuğunda anahtar kelimeyi kullanarak arama yapabilmenize olanak verir. Örneğin; doğrudan adres çubuğunda Fotzilla.com sitesinde arama yapabilirsiniz. Fotzilla.com'a girerek arama çubuğuna sağ tıklayın. Açılan menüden "Arama için anahtar kelime ekle"ye tıklayın. Açılan penceredeki "Ad" kısmına açıklayıcı kısa bir isim girin ve anahtar kelime kısmına adres çubuğunda kullanacağınız tetikleyici anahtar kelimeyi yazın. Artık Fotzilla.com'da fotoğraf aramak istediğinizde adres çubuğunuza girdiğiniz anahtar kelimeyi yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp aramak istediğiniz kelimeyi yazmanız yeterli olacak, Firefox aradığınız kelimenin Fotzilla.com'daki sonuçlarını görüntüleyecektir. Yani adres çubuğunda "fotzilla İzmir" yazdığınızda Fotzilla.com'daki İzmir fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

8.Herhangi bir sayfa için kaydedilmiş parolalarınızı görüntüleyin

Herhangi bir site ile ilişkili parolalarınızı görüntülemek için o sitenin giriş sayfasına gidin ve sayfanın herhangi bir yerinde sağ tıklayın. Açılan menüden "Sayfa bilgilerini göster"e tıklayın. Açılan "Sayfa Bilgisi" penceresindeki "Güvenlik" sekmesine geçin. Bu sekmedeki "Kayıtlı Parolaları Göster" düğmesine tıklayarak site ile ilişkili kaydedilmiş parolalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Eğer bütün kayıtlı parolalarınızı görüntülemek isterseniz "Araçlar" menüsünden "Seçenekler"e tıklayın. Açılan "Seçenekler" penceresindeki "Güvenlik" sekmesine geçin. Bu sekmedeki "Kayıtlı Parolalar" düğmesine tıkladığınızdaparola kaydı yaptığınız bütün siteler listelenecektir. Eğer kayıtlı parolalarınızın böylesine kolay erişilebildiğini öğrendiğinizde güvenliğiniz ile ilgili şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda "Seçenekler" penceresindeki "Güvenlik" sekmesinde bulunan "Ana parola kullan" seçeneğini aktif ederek başkalarının parolalarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.Ekleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
21.10.2009