Eski Chrome Dosyalarını Silme

Chrome'ın eski sürümlerine ait dosyaları silerek diskinizde yer açabilirsiniz.

Google Chrome belki de en sık güncellenen internet tarayıcısıdır. Peki bir düşünün bakalım Chrome ne zaman güncelleme için onayınız aldı? Hatırlayamazsınız çünkü Chrome güncelleme işini kullanıcıya fark ettirmeden arka planda gerçekleştiriyor.

Burada sorgulanması gereken Chrome'un bu güncellemeleri nasıl yaptığı. Eski sürüm kaldırılıyor mu yoksa yenisi eski sürümün üzerine mi yazılıyor? İşin ilginci ikisi de değil. Google Chrome bir önceki sürümü saklıyor. Eğer Chrome'un klasörüne bakarsanız farklı sürüm numaraları olan iki ayrı klasör ve iki exe dosyası (chrome.exe ve old_chrome.exe) görürsünüz.

Daha eski sürüm numaraları klasör ve old_chrome.exe kullanım dışıdır. Eski sürümün tutulma nedeni, eski sürüme dönme olasılığı olabilir. Ancak Chrome'un resmi Sıkça sorulan Sorular sayfasında eski sürüme geri dönme tavsiye edilmemektedir.

Bilgisayarda tutulan eski Chrome sürümü 80 Mb kadar yer kaplamaktadır ve kullanılmadığı için güvenle kaldırabilirsiniz. Bunun için önce gizli dosyaların gösterilmesini sağlamak gerekiyor.

Denetim masasını açın ve "Klasör Seçenekleri"ni açın. Görünüm sekmesinde "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" seçeneğini işaretleyip "Uygula" düğmesine tıklayın.

Eski Chrome Dosyalarını Silme

Eski Chrome Dosyalarını Silme

Ardından Windows 7 ve Windows Vista'da ise aşağıdaki klasöre gidin.

C:\Program Files\Google\Chrome\Application

Windows 7 64-bit ve Windows Vista 64-bit işletim sistemlerinde ise şu klasöre gitmeniz gerekiyor:

C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application

Bu klasördeki eski sürüm numaralı klasörü old_chrome dosyasını silebilirsiniz. Klasörlerinizdeki sürüm numaraları, aşağıdaki örnek resimde gözüken numaralardan farklı olabilir. Daha ufak rakama sahip klasörü silmelisiniz.

Eski Chrome Dosyalarını Silme

Ek olarak aşağıdaki klasörü de kontrol etmenizde fayda var. Burada da eski sürüm kalmış olabilir. "Kullanıcı adı" kısmına sistemdeki kullanıcı adınız gelmeli. "C:\Kullanıcılar\" klasöründe görebilirsiniz.

C:\Users\kullanıcı adı\AppData\Local\Google\Chrome

Eski Chrome Dosyalarını Silme

Windows XP'de eski Chrome dosyalarını bulmak için aşağıdaki kalsöre gitmelisiniz. Gene "kullanıcı adı" kısmına sistemdeki kullanıcı adınız gelmeli.

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\Application

Eğer hangi klasörü sileceğinizden emin olamadıysanız Chrome'un var olan sürümüne bakabilirsiniz. Chrome'da sağ üst köşedeki somun anahtarı şeklindeki simgeye tıklayın ve açılan menüde Google Chrome Hakkınnda seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Chrome'un güncel sürüm numarasını görebilirsiniz. Bu numarayı taşımayan klasörü silebilirsiniz.

Eski Chrome Dosyalarını Silme

Eski Chrome Dosyalarını SilmeEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
04.02.2012