CD&DVD ISO İmajı Nasıl Alınır?

CD&DVD disklerinizi yedeklemek için ISO biçiminde imajlarını alıp bilgisayarınıza kaydedebilir, ihtiyacınız olduğunda bire bire kopyalarını boş CD&DVD'lere yazdırabilirsiniz.

CD&DVD disklerinizi yedeklemek için ISO biçiminde imajlarını alıp bilgisayarınıza kaydedebilir, ihtiyacınız olduğunda bire bire kopyalarını boş CD&DVD'lere yazdırabilirsiniz. Bu eğitimde örnek diskimizin ISO imajını almak için Türkçe dil desteği veren Alchol 120% adlı programı kullanacağız. Alchol 120%'yi indirmek için tıklayın.

1) Programın kurulumu bitince bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı söyleyen bir mesaj görüntülenecek, Tamam'a tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra CD/DVD sürücünüze ISO imajını almak istediğiniz diski yerleştirin. Alchol 120%'yi çalıştırın. Program deneme sürümü olduğundan açılışta birkaç saniye bekletiyor daha sonra beliren Tamam'a basın.

CD&DVD ISO İmajı Nasıl Alınır?

2) Alcohol %120 programında ISO imajı alma işlemi "Kalıp Yapma" olarak nitelendiriliyor. Program açılınca sol bölmedeki Kalıp Yapma Yardımcısı'na tıklayın. Birden fazla sürücünüz varsa diski yerleştirdiğiniz sürücüyü CD/DVD Aygıtı başlığından seçin ve İleri seçeneğine basın.

CD&DVD ISO İmajı Nasıl Alınır?


3) Kalıbın yeri bölmesinde ISO imajını kaydetmek isteğiniz yeri seçin, ya da Yeni Dizin'e tıklayıp yeni bir klasör yaratın. Başlat seçeneğine bastıktan sonra program sürücünüze yerleştirdiğiniz CD&DVD'nin ISO imajını almaya başlar.

CD&DVD ISO İmajı Nasıl Alınır?

4) Kalıp Yapma Yardımcısı Ekranı: Sürücünüzün hızına, diskinizin temizliğine ve boyutlarına göre imaj alma süresi değişkenlik gösterir. İşlem bittikten sonra bir zafer tınısı çalınır ve diskiniz otomatik olarak sürücüden çıkartılır. ISO dosyasını (Disk imajını) ikinci adımda belirttiğiniz klasörde bulabilirsiniz.

CD&DVD ISO İmajı Nasıl Alınır?Ekleyen
guven
Güncelleme Zamanı
24.05.2013