Bilgisayarı CD ya da DVD ile Başlatmak

İşletim sisteminizi baştan kurmak, onarmak ya da verilerinizi kurtarmak gibi durumlar söz konusu olduğunda bilgisayarınızı CD yada DVD sürücüden başlatmanız gerekir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız cevabı burada.

Geçici Boot Menüsünden Başlangıç Aygıtını Seçmek

Bilgisayarınızı CD-ROM'dan başlatmak için genelde iki yol vardır. Bunlardan ilki bir çok bilgisayarda bulunan ve açılış ekranında (BIOS) belirli bir tuşa basarak geçici olarak başlangıç aygıtını (Boot Device) seçebilmenize olanak sağlayan bir menü bulunur. Bu tuşa bastıktan kısa bir süre sonra karşınıza bir menü gelecek ve listeden CD-ROM sürücünüzü seçmeniz yeterli olacaktır.

BIOS açılışı sırasında genellikle ekranın alt tarafında ESC for Boot Menu ya da F8 to Enter Boot Menu vb. yazı gözükür. Eğer bu yazıyı göremiyorsanız ( F8, F9, F10, F11, F12 ve ESC) tuşlarını sırayla deneyebilir ya da aşağıdaki diğer seçenecek olan BIOS ayarları içinden ilk başlangıç aygıtını değiştirebilirsiniz.

Gecici Boot Menusu

BIOS menüsünden CD-ROM'u Başlangıç Aygıtı Olarak Ayarlamak

Öncelikle bilgisayarınızın BIOS (Basic Input-Output System) menüsüne girmeniz gerekmektedir. Bunun için bilgisayarınızı ilk açtığınızda kısa bir süre ekranda hangi tuş ile BIOS ayarlarına girebileceğiniz yazar. Bu tuş genellikle DEL,F2,F9 ya da F10'dur.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bizim kullandığımız bilgisayarda BIOS ayarlarına girmek için DEL tuşu kullanılıyor (Press DEL to run SETUP)

Bilgisayarı CD/DVD den Başlatmak

DEL tuşuna bastıktan sonra yandaki gibi beş ya da altı başlıktan oluşan bir menü ekranı karşınıza gelecektir. Klavyenizdeki sağ/sol yön tuşlarını kullanarak bu başlıklardan Boot menüsüne geçin.

Bilgisayarı CD/DVD den Başlatmak

Boot menüsünde mevcut aygıtlarınızın listesi gelecektir. Yine yön tuşlarını kullanarak listenin en başındaki 1st Boot Device (bazı bilgisayarlarda sadece First ya da First Boot Device da yazabilir) alanına gelin ve klavyenizdeki Enter tuşuna basın, karşınıza gelen listeden CD-ROM'u seçin ve tekrar Enter tuşuna basın. Aşağıdaki gibi 1st Boot Device alanında CDROM görüyorsanız klavyenizden F10 tuşuna basın, ekranda "Save and Exit?" (Kaydet ve Çık) benzeri bir soru çıktığında Y tuşuna basmalısınız. Bunun ardından mevcut ayarlar kaydedilecek ve bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

Bilgisayarı CD/DVD den Başlatmak

Bilgisayarınız açıldığında kullanmak istediğiniz başlatılabilir (bootable) CD'yi, CD-ROM sürücünüze takın, işlemleri doğru bir şekilde tamamladıysanız bilgisayarınız CD'den başlayacaktır.

Bilgisayarı CD/DVD den BaşlatmakEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
14.08.2013