Audacity ile Cızırtı Temizleme

Audacity ile müzik, ses kayıtlarınız, ses dosyalarınızın vb. arkaplanındaki gürültü, cızırtı sinir bozucu sesleri temizlebilirsiniz.

Audacity ile C%u0131z%u0131rt%u0131Temizleme

Ses dosyalarınızda bulunan rahatsız edici cızırtı, gürültü vb. gibi seslerden kurtulmak mı istiyorsunuz? Çok basit bir işlem ile sadece bir kaç adımda bu ses sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Müzikleriniz ve ses kayıtlarınızın arka planındaki gürültüleri temizlemek için ücretsiz bir ses düzenleme programı olan Audacity'yi kullanabilirsiniz. Eğitime geçmeden önce Aşağıdaki bağlantıdan Audacity'yi indirebilirsiniz.

Audacity indir


1) İlk olarak düzeltme yapacağınız müziği Audacity ile açıyoruz; daha sonra açtığınız dosyanın önizlemesinde düz bir hat olarak gözüken sessiz bir alan seçmelisiniz.

Noise

2) Seçme işleminden sonra programın üst kısmında bulunan "Effect" menüsünden Noise Removal'a tıklayınız.

Noise

3) Karşınıza gelen pencerede "Get Noise Profile" butonuna tıklayarak efekti nasıl uygulatacağınız konusunda programa bir profil sağlamış oluyorsunuz.

Noise

4) Butona tıkladıktan sonra pencerenin kaybolduğunu göreceksiniz. Sağlamış olduğunuz profili ses dosyasının tamamına uygulamak için fare ya da CTRL+A tuşları ile ses alanının tümünü seçin.

5) Seçme işlemi bittikten sonra tekrar "Effect" menüsünden Noise Removal'ı seçiyorsunuz ve ne derecede noise efekti uygulancağını ayarlıyorsunuz. Ardından "Remove Noise" butonuna tıklayarak ses dosyanızdaki gürültülerden ve sinir bozucu seslerden kurtulmuş oluyorsunuz.

Audacity ile C%u0131z%u0131rt%u0131TemizlemeEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
28.11.2013