ATI'nin 'Catalyst Control Center' kısa yolunu Windows'un içerik menüsünden kaldırmak

Şişirilmiş yazılımlar hakkındaki en kötü özelliklerden birisi de, bu yazılımların gereksiz yerlere kısa yollar eklemeleridir.

Windows'un içerik menüleri, kendini teşhir eden sinir bozucu kısa yollar yerine, oldukça gerekli olan özellikler için tasarlanmış menülerdir. İsterseniz beni sadelik yanlısı birisi olarak görebilirsiniz fakat yakın zaman önce, sahip olduğum 'GeForce' modeli ekran kartımı, daha yeni bir 'Radeon HD' modeli ekran kartı ile değiştirdiğimde, ATI'nin sürücüleri tarafından Windows'un içerik menüsüne eklenmiş olan, kırmızı ikonuyla ve içerik menüsünü normalde olması gerektiğinden daha geniş bir hale getiren boyuyla, oldukça çirkin görünen bu yeni kısayolu görür görmez, inanılmaz derecede canım sıkıldı.

Neden bahsettiğim hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, aşağıdaki ekran görüntüsüne bir göz atın.

ATI nin  Catalyst Control Center  kısa yolunu Windows un içerik menüsünden kaldırmak

Beni oldukça rahatsız eden bu problemi çözebilmek için internet'te araştırma yaparken, kullanıcılara oldukça çabuk ve kolay bir şekilde uygulanabilen bir yöntem sunan, bir internet sitesine rastladım. Eğer Windows'un içerik menüsündeki bu kısayolu devre dışı bırakmak istiyorsanız, 'regedit' (Registry Editor / Kayıt Defteri Düzenleyicisi) penceresini açıp, aşağıda gösterilen anahtarı bulun.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers\ACE

Daha sonra ise, 'ACE' isimli anahtarı silin.

Bu yönteme alternatif olarakinternetten,Windows'un içerik menüsünde bulunan bu ATI seçeneğini aktif hale getiren ya da devre dışı bırakan, hazır'Registry' (Kayıt Defteri) girişlerini bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
28.10.2009