Bir korsan yazılım öyküsüEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
06.12.2010

Avast Pro antivirüs programının tek bir lisansının kodu 774.651 kere paylaşılmış.

Bir korsan yazılım öyküsüAvast'ın bir güvenlik programının sadece tek bir lisansı, bir dosya paylaşım sitesinde yayımlandıktan sonra 774.651 kez paylaşılmış.

Avast, Arizono'da firmaya sattığı 14 kişiyle sınırlı güvenlik programı lisansının online olarak yayıldığını fark etmiş ama lisansı iptal etmek yerine nereye kadar gideceğini görmeye karar vermiş.

Avast Pro lisansı dosya paylaşım sitesinde yayımlanmasının üzerinden bir buçuk yıl geçtikten sonra 774.651 kullanıcı sayısına ulaşmış.

"Lisansın kod numarasının çeşitli warez sitelerinde paylaşıldığını tespit ettik." diyen Avast Software'in yöneticisi Vince Steckler, kullanıcıların virüs bulaştırma tehlikesinin yüksek olduğu warez sitelerinde ücretsiz "antivirüs" programı aramalarının bir paradoks olduğunu söylüyor.

Lisansın kullanıldığı 200 ülke içinde Vatikan dahi bulunuyor ki hiç şüphesiz Türkiye de bu listenin içindedir. Avast korsan yazılımın yüklü olduğu sistemlere tanıtım yapmaya karar vermiş. Korsan Avast Pro yüklü makinelerde kullanıcılar ücretli ya da ücretsiz Avast ürünlerine yönlendiren bir mesajla karşılaşacaklar.