Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Windows Phone Recovery Tool kullanarak Windows Phone tabanlı akıllı telefonları nasıl kurtarabileceğinizi anlatıyoruz.

Windows Phone 8, oldukça stabil bir işletim sistemi olmasına rağmen fazla sayıda uygulama kurup kaldırmak, sistem ayarlarında fazla sayıda değişiklik yapmak gibi bazı durumlarda bu stabilite bozulabiliyor ve böyle durumlarda telefon içerisindeki "Telefonunuzu sıfırlayın" özelliğini kullanarak sorunsuz bir şekilde fabrika ayarlarına dönmek mümkün oluyor.

Fakat telefonun hiç açılmaması, sıfırlama seçeneğinin hata vermesi ya da telefona Windows Phone Beta & Preview sürümlerinin kurulması gibi durumlarda sıfırlama işlemi kullanılamıyor ve orjinal fabrika ayarlarına dönebilmek için Windows Phone Recovery Tool adındaki aracı kullanmak gerekiyor.

Windows Phone Recovery Tool'u çalıştırdığınızda bilgisayarınızda kurulu değilse öncelikle Microsoft Visual C++ 2012 Redistributable Package kurulumu yapılıyor.

Windows Phone Recovery Tool Kullanimi

Kurulum sonrasında aşağıdaki ekran geliyor ve bu aşamada telefonunuzu bilgisayara USB kablosu ile bağlayıp devam edin,

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Kabloyu takmanıza rağmen bu ekran değişmediyse aşağıdaki "Telefonum algılanmadı" yazısına tıklayın ve gelen Telefon üreticisi ekranında uygun üreticiyi seçin.

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Bu seçimden sonra aşağıdaki gibi kısa süreli olarak "Bağlantı bekleniyor" yazısı gelecektir. Eğer bir kaç dakika beklediğiniz halde bu ekran değişmediyse telefonu "Soft Reset" olarak tabir edilen işlemi yapmak için Ses Kısma ve Güç Düğmesi'ni aynı anda basın ve basılı tutarak 10-15 saniye bekleyin, telefon titrediğinde tuşları bırakın. Bu işlemden sonra telefonun açılması için 1-2 dakika bekleyin.

Not: Bu süre sonunda program aynı ekranda kalmaya devam ediyorsa bu sefer "Reset" olarak tabir edilen Ses Açma, Ses Kısma, Güç Düğmesi ve Ses Kısma düğmelerine bu sırada basın. Bu işlem sonrasında da yine 1-2 dakika bekleyin.

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Telefonunuz algılandıktan sonra uygun yazılım paketinin indildiğini gösteren aşağıdaki ekran gelecek, bu işlem internet bağlantı hızınıza göre 5-30 dakika arasında sürebiliyor.

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Batarya seviyesi düşükse aşağıdaki gibi bir uyarı gelebilir, USB kablosundan aynı zamanda şarj edebildiği için ileri diyerek devam edebiliriz

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Windows Phone yazılımı indirildikten sonra yüklenme işlemi 10-15 dakika sürebiliyor, bu sırada USB kablosunu kesinlikle çıkarmayın,

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Yazılım telefona aktarıldıktan sonra telefon açılıyor ve telefon ekranında belkide ilk defa göreceğiniz kırmızı renkli kurulum ekranı geliyor. Bu işlem de yaklaşık olarak 15-30 dakika sürüyor, sabırla bekliyoruz.

Windows Phone Recovery Tool Kullanımı

Kurulum tamamlandığında Windows Phone Recovery Tool ekranında aşağıdaki gibi "İşlem başarıyla tamamlandı" yazısı çıkıyor, bu aşamadan sonra programı kapatıp USB kablosunu çıkartabilirsiniz.

Windows Phone Recovery Tool KullanımıEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
11.08.2015