Rakamlarla Google X FacebookEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
10.07.2011

İnternetin iki ağır topunun rakamlarla karşılaştırılması...

Rakamlarla Google X Facebook

İnternet'in en büyük firması Google, Giderek büyüyen Facebook'un karşısına Google+ adlı yeni bir sosyal ağ çıkardı ve sosyal ağ savaşı resmi olarak başlamış oldu. Peki bu iki dev firmayı karşılaştırırsak nasıl bir sonuç çıkar?

Kullanıcılar
ComScore Data Mine'ın rakamlarına Google, dünya çağında 1 milyar ziyaretçi ile açık ara önde. Facebook'un kullanıcı sayısı 713.6 milyon civarında. Ancak sitede geçirilen zamanlara bakıldığında ise Facebook önde. Facebook kullanıcıları sitede ortalama altı saat vakit geçirirken Google kullanıcılarının ortalaması 1 saat 20 dakika kadar.

Kullanıcı memnuniyetinde Facebook pek de iç açıcı sayılmaz. Özellikle Facebook'un birkaç defa sınırları zorladığı gizlilik politikası kullanıcıları pek de memnun etmiyor. Google, genel olarak müşteri memnuniyeti anketlerinde Facebook'a nazaran çok daha iyi bir durumda.

Gelir
Google'ın gelirleri, kamuya açılmış bir şirket olarak gayet net ama henüz özel olarak tutulan Facebook'unkiler tam belli değil. WallStreet Journal'ın tahminine göre Facebook geçen sene 1.86 milyar dolar ciro yaptı ve bu yıl 4 milyar doları bulacak. Google'ın bu seneki toplam cirosu ise 29.3 milyar dolar.

eMarketer'ın araştırmasına göre Google'ın online reklam pazarındaki yaklaşık payı geçen sen %38.5 iken Facebook'un ki sadece %4.6 idi. Ancak Facebook'un büyümesi daha hızlı. Bu sene Facebook'un pazar payı %7'ye yükselirken Facebook'un ki %40'a çıktı.

Google'ın dev bir şirket olduğu tartışılmaz ama görünen o ki Facebook hızla büyüyor.

Çalışanlar
Facebook çalışan sayısını resmi olarak açıklamadığı için bu konu pek net değil. The New Yorker'ın tahminine göre Facebook'da 2500 çalışan var ki bu 2010 başındaki tahminlerin iki katı. Google 2010 sonunda 24.400 çalışanı olduğunu açıkladı. Google'ın 2009'daki çalışan sayısı 19.835'di. Yani cirosuyla da orantılı olarak Google'ın çalışan sayısı Facebook'tan epey fazla.

Sonuç olarak Google, temelleri sağlam, çokça kaynağa ve daha iyi bir müşteri memnuniyetine sahip oldukça büyük bir internet firması. Facebook ise halka açılmanın eşiğinde büyümekte olan bir şirket ve yatırıcıların gözdesi olmaya aday. Bakalım sosyal ağ savaşını hangi firma kazanacak? Sosyal medya yarışına önde başlayan ve giderek büyüyen bir şirket olan Facebook mu yoksa yeni bir tarz ile yola çıkan ve Facebook'tan kat be kat fazla kaynağa sahip Google mı?