Google'ın, Flash arama ve indeksleme özelliği geliştirildiEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Google, arama motorları için farketmenin zor olduğu fakat web'te yaygın olarak kullanılan Adobe Flash dosyalarını dizinlemeye dahil edebilmek amacıyla motorunda bazı geliştirmeler yaptı.

Adobe FlashŞirketten yapılan açıklamaya göre; Google arama motoru artık Flash dosyasının yüklü olduğu harici içeriği bir metin, HTML, XML veya başlı başına Flash dosyasının kendisi olarak indekslemeye dâhil edecek.

Google arama motoru aynı zamanda haricen yüklenmiş indeksli Flash dosyaları dosyanın kaynağı durumundaki içerik ve belgelerle ilişkilendirecek.

Google yazılım mühendislerinden Janis Stipins'in resmi bir blogta belirttiğine göre: "Bu yeni yetenek, harici kaynaklara içerik olarak kullanıcıların sorgularına yanıt verme izni yaratarak arama kalitesini artıracak."

Google, geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaptığı yıllık toplantıda Flash dosyalara ait metin içeriği indekslemek konusunda yeni algoritmalar geliştirmek peşinde olduğunu açıklamıştı.

Aynı dönemde Adobe'dan yapılan açıklama; Google ve Yahoo'ya Flash dosyaları daha kolay indeksleyebilmelerini sağlamak için Flash Player teknolojisinde bazı değişiklikler yapılmasının planlandığı yönündeydi.

Google, Yahoo ve diğer arama motorlarının Flash indekslemek konusunda kat ettikleri gelişme sadece arama motorlarına ve onların kullanıcılarına değil aynı zamanda Flash içerikleri sitelerine indeksleyip aramalarda bulunabilir hale getirmekle boğuşan webmaster ve dizaynerlara da oldukça fayda sağlayacak.