Windows XP işletim sistemleriyle birlikte otomatik olarak gelen Windows Movie Maker ile ses ve görüntü dosyalarına efektler ekleyebilir ayrıca video dosyalarının başına veya sonuna koyabileceğiniz jenerikler oluşturabilirsiniz. Program, tamamlanmış veya yarım kalmış çalışma sayfalarının ihtiyaca göre istenilen formatta kaydedilmesine de imkan vermektedir.

Kullanım

Video Yakala

Sol çerçevede bulunan "Video Yakala" başlığı altındaki sekmelerden:

Windows Movie Maker (Windows XP) 2.1.4026.0

Video aygıtından yakala: Bilgisayara bağlı mevcut durumdaki video kaydediciden istenilen ana ait videoları alma işlevi görür.

Video al: Bilgisayarınızda kayıtlı durumdaki videoların WMM'e aktarılmasını sağlar.

Resimal:Üzerinde işlem yapılmak istenen resimlerin aktarımı için kullanılır.

Ses veya müzik al: Müzik parçalarıyla ilgili işlem yapmak istenildiğinde kullanılır.

Şimdi bilgisayarda kayıtlı durumda bulunan fotoğrafları kullanarak bir videohazırlayalım:

  • "Resim al" istemine tıklayarak almak istediğimiz resimleri tek tek taşıyoruz. Resim üzerinde çift tık yapar veya "Al" butonuna tıklarsanız resimler Movie Maker'ın orta çerçevesinde belirecektir.

Windows Movie Maker (Windows XP) 2.1.4026.0

  • Sonraki adım olarak resimleri istediğimiz sırada "Film Şeridi"ne çekiyoruz (sürükle- bırak) Şeride atılan resim üzerinde beliren kırmızı ok ile sola doğru uzatma yapıldığında resmin ekranda görünme süresi uzayacaktır. Örneğin aşağıdaki görüntüde ikinci sırada bulunan resim video içinde en uzun süre ile gösterilecek olandır.

Windows Movie Maker (Windows XP) 2.1.4026.0

  • Şimdi aktardığımız resimlerin üzerine müzik ekleyelim. Bunun için "Ses veya müzik al" butonu aracılığı ile Movie Maker'a çekmiş olduğumuz parçayı"FilmŞeridi"üzerindeki "Ses/ Müzik" alanına tıpkı resimleri sürüklediğimiz gibi sürükleyip bırakıyoruz. Burada; müzik parçasını sağa sola uzatarak parçanın resimlerin hangisinde ve ne zaman başlayacağını veya sonlanacağını ayarlayabiliriz.

  • Film şeridinin hemen üstünde bulunan "Play" (Oynat) tuşu simgesine tıklayarak projenin dilediğiniz anında videoyu izleyebilirsiniz. Taslak sağ üstteki Media Player ekranında görüntülenebilecektir. Video kontrolünü, oynatıcının altında bulunan butonlar yardımıyla da sağlayabilirsiniz.

Windows Movie Maker (Windows XP) 2.1.4026.0