Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Windows'un çoğu zaman sinir bozucu olan "Yapışkan Tuşlar" özelliğini kapatarak rahat edebilirsiniz.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Hiç Windows'da bir şey yaparken; örneğin oyun oynarken aniden açılan Yapışkan Tuşlar başlıklı bir pencere ile karşılaştınız mı?

Shift tuşuna art arda 5 kez basıldığında gelen bu pencerede, Shift, CTRL, Alt ve veya Windows tuşlarını aynı anda sadece bir tuşa basarak kullanmanızı sağlayan "Yapışkan Tuşlar" özelliğini kullanmak isteyip istemediğiniz soruluyor.


Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Kimileri için bu özelliklik kolaylık sağlasa da çoğu kullanızı için gayet rahatsız edici olabiliyor. Özellikle "hayır" dediğiniz halde bir süre sonra aynı pencereyle yeniden karşılaştığınızda...

Yapışkan tuşları kapatabileceğiniz Erişim Kolaylığı Merkezi'ne "Yapışkan Tuşlar" penceresinden veya Kontrol Panelinden ulaşabilirisiniz.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Erişim kolaylığı merkezini açtıktan sonra "Klavye kullanımını kolaylaştır" seçeneğine tıklayın.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Karşınıza gelen pencerede öncelikle "Yapışkan Tuşları Etkinleştir" ya da "Filtre Tuşlarını Etkinleştir" seçeneklerinin yanlarındaki onay kutularının boş olduğundan emin olun. Bu durum yapışkan tuşlar özelliğinin şu an aktif olmadığını gösterir ama çeşitli aralıklarla karşınıza çıkan uyarı penceresinden kurtulduğunuz anlamında gelmez. Uyarı mesajını kapatmak için "Yapışkan Tuşları Ayarla" ya da "Filtre Tuşları Ayarla" seçeneklerinden birine tıklayın.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Yapışkan tuşlarla ilgili uyarı penceresini kapatma
Eğer "Yapışkan Tuşları Ayarla"yı seçtiyseniz karşınıza gelen ekranda "SHIFT tuşuna beş kez basıldığında yapışkan tuşları etkinleştir" seçeneğinin yanındaki onayı kaldırarak "Yapışkan Tuşlar" özelliğini kapatabilirsiniz.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Filtre tuşlarıyla ilgili uyarı penceresini kapatma
"Filtre Tuşlarını Ayarla"yı seçtiyseniz karşıza gelen ekranda "Sağdaki SHIFT tuşu 8 saniye basılı tutulduğunda Filtre tuşlarını etkinleştir" seçeneğinin onayını kaldırmanız yeterli.

Yapışkan Tuşlardan Kurtulun

Windows 7 ve Windows Vista'da bu iki işlemden birini ya da garanti olması için ikisini de yaparak "Yapışkan Tuşlar" mesajından kurtulabilirsiniz. Son olarak Windows XP kullanıcıları da Denetim Masasındaki Erişim Kolaylığı bölümünden aynı işlemleri gerçekleştirebilirler.Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
01.12.2010