Windows'da Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Özelliğini Kapatmak

Windows Vista ve Windows 7 kullanıcılarının en büyük baş belası olan Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) kapatmanın 2 farklı yolunu öğreneceğiz.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu


Bildiğiniz üzere Vista'da başlayıp Windows 7'de devam eden Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) bazen çok sinir bozucu bir hale gelebiliyor. Program kurmaya çalışırken ve güncelleştirme yaparken sürekli karşımıza çıkan uyarılar bir zaman sonra insanı delirtecek hale getirebiliyor. Ama artık herşey kontrolümüz altında. Sizce de Kullanıcı Hesabı Denetimi'nden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

1 - Kullanıcı Hesabı Denetimi'niTamamen Kapatmak

Bu yöntem ile bir sonraki formata kadar Kullanıcı Hesabı Denetimi'nden tamamen kurtulabilirsiniz. Yalnız hemen uyarayım. Kullanıcı Hesabı Denetimi kişisel bir güvenliktir. Eğer yeterince güvenliğe sahipseniz kaldırmanızda hiçbir sakınca olmaz. Fakat yeterince güvenliğiniz yoksa kaldırmamanızı öneriyorum. Yine de kaldıracak kişileri düşünerek ilk yöntemi anlatmaya başlıyorum.

Tamamen kapatmak içinde iki farklı yöntem bulunmakta. İlki yeni başlayanlar için bir yöntem. Son derece kolay ve basit. Aşağıda yazan adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca Türkçe ve İngilizce işletim sistemi kullananları da düşünerek iki farklı dilde de resimleri ve yöntemleri görebileceksiniz.

Windows Vista

Denetim Masası (Control Panel) --> Arama kutusuna "uac" yazdığınızda "Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) aç veya kapat" gelecektir. Bu seçeneğe tıklayın ve onay kutusunu kaldırıp Tamam (OK) butonuna basarak kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatın işte bu kadar.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Windows 7

Denetim Masası (Control Panel) --> Arama kutusuna "uac" yazdığınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarlarını Değiştir (Change User Account Control settings) göreceksiniz. Tıklayın ve Hiçbir zaman uyarma (Never notify) yazan kısma doğru kaydırın. Zaten aşağıdaki resimde bire bir örneğini göreceksiniz. Resimdeki gibi yapmanız önerilir.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu

Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni Kayıt Defteri Üzerinden Kapatmak

İşlemi Kayıt Defteri üzerinden (Registry) yapmak isteyenler için Windows Vista ya da Windows 7'de olması farketmiyor. Windows+R tuş kombinasyonunu kullanarak gizli olan Çalıştır penceresi açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın. Tamam'a tıkladığınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi kayıt defteri üzerinden kapatılacaktır.

%windir%\system32\cmd.exe /k %windir%\System32\reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f

Herhangi bir zamanda Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni açmak isterseniz aşağıdaki kodu Çalıştır penceresinde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

%windir%\system32\cmd.exe /k %windir%\System32\reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 1 /f

2 - Sadece Yönetici Hesabında Kapatmak

Bilgisayarınızı sizden başkası kullanıyorsa en ideal çözüm sadece kendi hesabınız için Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni (UAC) kapatmaktır. Çünkü siz kendinizi zararlı yazılımlardan korusanız bile bir başkası aynı hassasiyette olmayabilir. Biraz bencilce olsa da bu dertten kendinizi kurtarabilmeniz için güzel bir özellik. Yalnız şunu belirtmeliyim ki bu özellik sadece Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Vista Business ve Vista Ultimate kullanıcılarının faydalanabileceği bir özellik ve eğer yeni başlayan bir bilgisayar kullanıcısıysanız bu yöntem size birazcık kafa karıştırıcı gelebilir.

İlk önce başlattan "Yerel Güvenlik İlkesi" ve ya da Çalıştır'a "secpol.msc" yazarak Yerel Güvenlik İlkesi (Local Security Policy) ayarlarını açıyoruz. Yerel İlkelerin (Local Policies) altında bulunan Güvenlik Seçenekleri (Security Options) seçeneğine tıklayıp "Kullanıcı Hesabı Denetimi: Yönetici Onay Modu'ndaki yöneticiler için yükseltme isteminin davranışı" yazan kısmı bulup çift tıklıyoruz. Yerel Güvenlik Ayarı (Local Security Setting) sekmesinden "İstemde bulunmadan yükselt" (Elevate without prompting) i seçerek tamam diyoruz. Artık sadece yönetici türünden hesaplar için Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) kapatılmış durumda.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı Yolu Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatmanın 2 Farklı YoluEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
18.10.2011