Windows 7 Sistem Dosyalarını System File Checker (SFC.exe) ile Onarın

Windows işletim sisteminiz durduk yerde hatalar vermeye başladıysa, bazı dosyaların bozuk olduğunu söyleyen hata mesajları alıyorsanız hemen yeniden yüklemeye kalkışmadan önce uygulayabileceğiniz pratik bir çözüm var...

Windows'un sistem dosyalarından biri silindiyse ya da bozulduysa, Windows düzgün çalışmayabilir. Örneğin bazı Windows fonksiyonları çalışmaz, tıklarsınız işe yaramaz ya da Windows sürekli çakılabilir. Eskiden Windows'ta çok rastladığımız bu sorunu Windows 7'de System File Checker Tool (SFC.exe) (Sistem Dosyası Kontrol Aracı) ile aşabiliyoruz. Bu araç kayıp ya da arızalı sistem dosyalarını tarıyor ve sorunlu olanları onarıyor. System File Checker Tool ile hangi dosyanın soruna neden olduğunu bulabilir ve dosyanın yeniden kopyalanmasını da sağlayabilirsiniz.

Peki bu aracı nasıl çalıştırıyorsunuz? Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

1. Önce yönetici yetkisiyle bir komut satırı açın. Bunu yapmak için "Start"a (Başlat) tıkladıktan sonra "All Programs"a (Tüm Programlar), oradan "Accessories"e (Donatılar) tıklayın. Son olarak "Command Prompt"a tıklayın ve "Run as Administrator" (Yönetici olarak başlat) seçeneğini seçin.

2. Şimdi komut satırında sfc /scannow yazıp enter tuşuna basın. System File Checker dosyaları kontrol etmeye başlayacaktır.

Windows 7 Sistem Dosyalarını System File Checker (SFC.exe) ile OnarınBu komuttan sonra program tüm sistem dosyalarını taradığı için işlemcinizin ve sabit diskinizin hızına bağlı olarak bir süre beklemeniz gerekiyor.

3. Tarama tamamlandığında program size herhangi bir sorun olup olmadığını varsa yapılan düzeltmelere dair bir rapor sunacaktır.

Windows 7 Sistem Dosyalarını System File Checker (SFC.exe) ile Onarın

Girilen sfc /scannow komutu korumalı olanlar da dâhil olmak üzere tüm sistem dosyalarını tarar ve sorunlu olanların yerine Microsoft'un orjinal dosyalarını kopyalar. Hatalarla karşılaştığınızda eğer SFC probleminizi çözemiyorsa, System Restore kullanarak sisteminizin stabil çalıştığı daha önceki bir yedeğe geri yüklemeniz yerinde olacaktır.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
11.11.2009