Windows 7 Kurtarma İşlemi

Windows 7'nin açılmaması ya da çeşitli hatalar vermesi gibi durumlarda sistem kurtarma seçenekleri ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Windows 7\ yi Kurtarın!

Windows açılmadığında veya açılış sırasında hata verdiğinde sisteminizi Windows kurtarma seçenekleri veya Windows 7 yükleme CD'si ile düzeltebilirsiniz.

Microsoft, ekstra bir araca ihtiyaç duyulmadan kolayca onarım yapılabilmesi için Windows 7'de "sistem kurtarma seçenekleri" (System Recovery Options) sunuyor. Bu araçlar Windows 7 kurulumu sırasında otomatik olarak bilgisayarınıza yükleniyor.


Windows 7 "Gelişmiş Ön Yükleme Seçenekleri" (Advanced Boot Options) menüsüne erişmek için, bilgisayarınızı açmanız ve Windows başlamadan önce F8 tuşuna basmanız gerekiyor. Sistem kurtarma seçeneklerine girmek için kalvyeden "Bilgisayarınızı Onarın" (Repair Your Computer) seçeneğine gelip "enter"a basın. Sistem kurtarma seçeneklerinde 5 araç bulunuyor.

Windows 7 sistem kurtarma menusu - F8 menusu

Startup Repair: Windows 'un doğru bir şekilde başlamasına mani olabilecek sorunları (eksik ya da hasarlı sistem dosyaları gibi ) çözmek için kullanılır. Startup Repair sorunları tespit etmek için bilgisayarınızı tarar ve sistemin doğru açılmasını sağlamak için sorunlari düzeltmeye çalışır:

windows 7 gelismis sistem kurtarma menüsü

windows 7 sistem kurtarma seçenekleri

System Restore: Bilgisayardaki sistem dosyalarının, daha önce yedeği alınmış sistem dosyalarıyla değiştirilmesi / yenilenmesi için kullanılır. Ssytem Restore email, dökümanlar ya da fotoğralarınız gibi kişisel belgelerinize müdahele etmeden bilgisayarınızdaki sistem değişikliklerini geri almanızı sağlayan bir araçtır.

windows 7 sistem kurtarma seçenekleri

System Image Recovery: Bu aracı kullanabilmek için daha önceden bir sistem imajı almış olmanız gerekiyor. Sistem imajı, içinde Windows, programlar; resim, müzik, döküman gibi kullanıcı bilgilerinin bulunduğu kişiselleştirilmiş bir yedekleme bölümüdür.

windows 7 sistem kurtarma seçenekleri

Windows Memory Diagnostic Tool: Bilgisayarınızın belleğindeki (RAM) hataları bulmak için tarama yapar.

windows 7 sistem kurtarma seçenekleri - memory diagnostic

Command Prompt: Command Prompt (Komut İstemi) üzerinden kurtarma ile ilgili işlemleri daha çok uzman kullanıcılar için geçerlidir. Komut istemi içinde çeşitli komut satırı araçları kullanılarak hata tanılama (diagnostics) ve çözüm imkanları bulunur.

windows 7  sistem kurtarma seçenekleri - command prompt

Sorununuza uygun Aracı seçerek Windows 7'yi onarmaya başlayabilirsiniz. İyi şanslar...Ekleyen
recep.ust
Güncelleme Zamanı
18.10.2012