Windows 7'de sistem geri yükleme noktası oluşturmak

Windows Millenium Edition'dan bu yana kullanıcıları kimi dertlerden kurtaran sistem geri yükleme, Windows 7'de de bulunuyor.

Sistem Geri yükleme, bilgisayarınızı daha önceden kaydedilmiş bir duruma geri dönmesini sağlayan bir işlemdir. Örneğin bilgisayarınızda hiçbir sorun yok ve bir sistem geri yükleme noktası oluşturdunuz. Ancak daha sonra sisteminizde bazı istemediğiniz değişiklikler yaptığınız ya da bazı problemlerle karşılaştınız. Her zaman işe yaramasa da daha önceden oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına dönerek sisteminizdeki problemleri giderebilirsiniz.

XP'de doğrudan donatılar menüsünden ulaşabildiğiniz sistem geri yükleme, Windows 7'de biraz saklanmış. Önce "Bilgisayarım"a farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve "Özellikler"i seçin. Masaüstünüzde bilgisayarım kısayolu bulunmuyorsa "Başlat" menüsünde bulunan "Bilgisayarım" da sağ tıklayarak yapabilirsiniz.

Windows 7 de geri yükleme noktası oluşturmak

Windows 7  de geri yükleme noktası oluşturmak

Açılan pencerede sol menüdeki "Sistem Koruması" seçeneğine tıklayın.

Windows 7  de geri yükleme noktası oluşturmak

Sistem özellikleri penceresinde alt taraftaki "Oluştur" tıklayın

Windows 7  de geri yükleme noktası oluşturmak


Oluşturacağınız sistem geri yükleme için bir ad belirlemeniz gerekiyor. Tarih yazmanıza gerek yok zaten Windows 7 oluşturma tarihini gösteriyor. Daha sonra size sistem geri yükleme noktası oluşturma nedeninizi ya da bilgisayarınızın o an ki durumunu hatırlatacak bir isim olabilir.

Windows 7  de geri yükleme noktası oluşturmak


Oluşturduğunuz geri yükleme noktasını Sistem Özellikleri penceresinde "Sistem Geri yükleme" seçeneğine tıklayarak görebilirsiniz.

Windows 7  de geri yükleme noktası oluşturmakEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
07.04.2010